A A A

II Manewry Pierwszej Pomocy „WIŚLICA 2016”

14 maja w Wiślicy miało miejsce niecodzienne wydarzenie, a były to „manewry pierwszej pomocy”, w których udział wzięli uczniowie szkół oraz członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

W manewrach wzięło udział 52 uczestników, w tym przedstawicieli: Ośrodka Edukacji Sokrates w Bielsku Białej, OSP Kęty Podlesie, OSP Drogomyśl, OSP Dębowiec, OSP Pogórze, OSP Skoczów, OSP Ochaby, OSP Wiślica. Oceniani byli przez 7 sędziów, a scenki tworzone były z udziałem 7 pozorantów. Wraz z uczestnikami pojawiło się 11 opiekunów. Uczestnicy otrzymali mapki Wiślicy z zaznaczonymi punktami, do których mieli dotrzeć. Na miejscu ratownicy mieli poradzić sobie z takimi problemami jak: zatrzymanie krążenia u dorosłego człowieka, które nastąpiło podczas imprezy w barze, zatrzymaniem krążenia u dziecka, amputowaną dłonią u mężczyzny, który podczas prac rolniczych włożył ją do maszyny, ewakuacją poszkodowanego z zadymionej piwnicy i zaopatrzeniem poparzonego podudzia, oraz z młoda dziewczyną, która przez zawód miłosny podcięła sobie żyły, jak również z wypadkiem samochodowym na skutek, czego poszkodowana doznała złamania otwartego i atakiem padaczki podczas libacji alkoholowej.

Uczestnicy świetnie radzili sobie z przygotowanymi scenkami, które były bardzo realistyczne, rany wykonywane było z specjalnego zestawu „sztucznych ran” ro resuscytacji używano fantomów oraz szkoleniowych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED).

Ważne jest to by młodzi ludzie umieli udzielić pierwszej pomocy, bo to właśnie świadek zdarzenia jest pierwszy na miejscu wypadku, gdzie zdrowie bądź życie człowieka jest zagrożone i ma duży wpływ na to, co będzie dalej działo się z chorą osobą, bowiem dojazd służb ratunkowych do miejsca wypadku zajmuje nawet kilkanaście minut.

Na koniec manewrów sędziowie podsumowali zmagania młodych adeptów pożarnictwa, podano posiłek oraz rozdano upominki.

Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do wszystkich sponsorów tego ważnego wydarzenia.